ATELIER VACKOVÁ

LITOGRAFIE

 

Litografie je grafickou technikou tisku z plochy, je založena na odpudivosti vody a mastnoty. Byla objevena před více než dvěma sty lety a tehdy se touto technikou tiskla většina barevných tiskovin (např. plakáty Alfonse Muchy).

 

Pracuje se na vybroušenou desku jemnozrnného vápence. Kámen se pokreslí, pak prochází chemickým procesem, kdy mastnota pronikne do jeho povrchu. Před tiskem se kámen navlhčí houbou, porézní vápenec nasaje vlhkost a tam, kde je pokreslený mastnou křídou nebo tuší, na sebe z tiskařského válce nabere mastnou tiskařskou barvu. Kolik barev grafický list má, tolikrát se pokresluje kámen a tiskne každá barva zvlášť. Každý arch papíru prochází tedy tiskařským lisem 5x i vícekrát. Vše se dělá ručně.

 

Jana Vacková se věnuje litografii od roku 1984. Zpočátku pracovala v litografické dílně v Malé ulici v Plzni, po zániku této dílny spolupracuje s uměleckými tiskaři v litografické dílně v Říční ulici v Praze. Náměty jejích grafických listů jsou často přírodní motivy, kameny, stromy, moře, zvířata, v poslední době vytváří cyklus „ Domy “, ve kterých vyjadřuje svoji životní filozofii.

 

Zabývá se též drobnou a příležitostnou grafikou, jako jsou grafické listy k různým výročím, svatební oznámení, novoročenky, exlibris.

 

užitá grafika

 

Kromě litografie zaujal autorku také tisk z výšky, zejména linoryt a dřevořez.

 

CYKLUS DOMY

Duhový dům

Hudební dům

Pivní dům

Lékařský dům

Sluneční dům

Vinařský dům

Vykřičený dům

Kapverdský dům

Jaro

Léto

Podzim

Zima

 

 

 

 

AFRIKA

Africká touha II

Africká touha III

Africká touha IV

 

KAMENY, STROMY, MOŘE

Kameny z Dalmácie

Útes

Kameny z Aibinie

Borovice den

Strom I.

Strom III.

 

Pařez I.

Pařez III.

Podzim I.

Podzim II.

Nebezpečí hlubiny I

 

ZVÍŘATA

Zebra

Otakárci

Pijící zebry

Papoušci

 

 

KOBERCE A GRAFIKA PRO DĚTI

 

MĚSTSKÉ MOTIVY

 

 

 

LINORYT

 

Aktualizováno: 12.8.2017

Copyright © Jana Vacková; web-master @ Martin Hajšman